Kronika


Cesta Švýcarskem – Reise durch die Schweiz

5. 6. 23

1. den – 22. 5. 2023
Odjezd autobusu: 22.30
Počet účastníků: 65 žáků, 4 učitelé, 1 průvodkyně, 2 řidiči
Směr: Rozvadov – Německo – Švýcarsko

Foto 01

2. den – 23. 5. 2023
Rýnský vodopád - Rheinfall u města Schaffhausen (Švýcarsko) – šířka 150 m, výška 23 m; promenáda podél vodopádu

Schaffhausen

Kostnice - Konstanz (Německo) – historické město na hranicích se Švýcarskem, muzeum Husův dům (Hus Haus), románsko-gotická katedrála Matky Boží (Münster Unserer Lieben Frau)
Bodamské jezero (Bodensee) – Kostnický přístav se sochou Imperia

Přečíst celý článek


Druhé místo v celostátní soutěži

30. 5. 23

Studentka našeho gymnázia Justina Vacková z kvarty obsadila 2. místo v republikovém kole konverzační soutěže ve francouzském jazyce.

Gratulujeme, Justino, a přejeme hodně dalších úspěchů!


Prima na Pražském hradě

29. 5. 23

Dne 23.5. jsme s naší třídou a profesorkami vyrazili na výlet do Prahy. Část z nás se ráno sešla na autobusové zastávce na Dobříši a odjela autobusem směr Smíchovské nádraží. Když jsme tam dorazili, setkali jsme se s ostatními spolužáky, kteří se na místo dopravili jinými dopravními prostředky. 

Následně jsme tramvají odjeli na Malostranské náměstí a vydali se na Pražský hrad. Měli jsme štěstí! Mohli jsme spatřit, jak Hradní stráž zahajuje hlídku před Hradem. Jakmile jsme došli na třetí nádvoří, dali jsme si svačinu, pořídili fotky a čekali na průvodkyni. Chvilku potom začala komentovaná prohlídka chrámu svatého Víta a Starého paláce. Tam nám paní průvodkyně ukázala okno, ze kterého byli vyhozeni pražští místodržící v roce 1618. Prohlédli jsme si i Vladislavský sál, který je největší v Evropě. Když paní průvodkyně svůj výklad ukončila, samostatně jsme navštívili baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku a věž Daliborku. Po rozchodu nás nečekaně zastihl déšť a někteří z nás dost promokli. Návštěvu Hradu jsme ukončili zhlédnutím výstavy “Příběh Pražského hradu”. 

Přečíst celý článek


Návštěva z Irska a Itálie

22. 5. 23

V neděli 16. 4. 2023 nás přijeli navštívit studenti z partnerských škol v Irsku a Itálii. Ubytovali jsme je v našich rodinách a seznámili je s místem, kde žijeme. Někteří si prohlédli Památník Karla Čapka ve Strži, jiní se vypravili na Skalku v Mníšku pod Brdy a do blízkého okolí. Nechybělo ani posezení v oblíbené mníšecké kavárně Malý mnich.

Pondělní program začal v Dobříši. Nejdříve jsme uspořádali ve sportovní hale seznamovací hry (basketbal a volejbal), pak následovala procházka po Dobříši. Prošli jsme se od zámku k rybníku Papež a pokračovali jsme k muzeu, kde jsme mohli zhlédnout expozici věnovanou výrobě rukavic v našem městě. Poslední zastávkou byla kavárna Velbloud, kde jsme, jako správní studenti našeho gymnázia, nabídli zahraniční návštěvě „bombíka“, náš oblíbený dezert. Odpoledne jsme strávili ve škole. Tvořili jsme obrázkový slovník, který je dosud vystavený v budově gymnázia, a recitovali básničky v cizích jazycích. Za dobrou práci jsme obdrželi také ceny.

Přečíst celý článek


Des jeunes Tcheques de Dobrís découvrent la ville

17. 5. 23

[zdroj: L´yonne républicaine]

Une douzaine de jeunes tchèques originaires de Dobrís ont été reçus jeudi à la mairie de Tonnerre.

Accueillis par Cédric Clech, le maire, ils ont pu échanger avec plusieurs élus présents et avec des habitués du jumelage entre les deux villes, qui étaient venus nombreux. Il faut dire que les Amis de Dobrís entretiennent avec leurs homologues tchèques des relations amicales qui perdurent depuis 2007.

Les jeunes visiteurs, âgés de 18 ans, ont été reçus au Lycée Chevalier-d’Éon où ils ont pu échanger avec des lycéens de terminale comme eux. Ils ont même participé à un cours d’anglais en commun qui s’est révélé un excellent moyen de communiquer ensemble.

Přečíst celý článek


Tonnerre 2023

16. 5. 23

Vypadá to, že jaro se v Česku tento rok nějak opozdilo. Tak jsme se mu rozhodli vydat naproti do Francie!

Díky ochotě paní profesorek Lukjanové a Pergeltové se nám i letos podařilo naplánovat náš oblíbený výlet do Francie, který jsme zahájili v podvečer prvního máje na nádraží Florenc.

Druhý den dopoledne už nás vítalo nejromantičtější město Evropy - Paříž, kde nás čekaly dva dlouhé dny. Strávili jsme je chozením po památkách, piknikem v zahradě muzea Louvre, výletem k Eiffelově věži, návštěvou nádherného Musée d'Orsay, posedáváním v kavárnách a blouděním v pařížském metru.

Přečíst celý článek


Marathon

15. 5. 23

Po roce jsme se s našimi běžci opět pokusili probojovat do celostátního finále, které probíhalo v rámci Pražského maratonu začátkem května. Měli jsme silný tým, přesto se nám nepodařilo v konkurenci 14 škol obsadit nejhůře 2 místo, nutné pro postup. Bramborová medaile za družstvy Příbrami, Benešova a Hořovic je pro naší školu přesto skvělá. Již teď se těšíme na příští ročník.

Kabinet TeV


Kopaná

15. 5. 23

V pondělí 24. dubna 2023 proběhlo v Příbrami okresní kolo ve fotbale. V naší skupině jsme odehráli 3 zápasy proti školám ze Sedlčan a Příbrami. Bohužel 2 prohry a remíza nám vynesla pouze 3. místo, které nestačilo na postup do finálové skupiny. Přesto našim sportovcům děkujeme.

Kabinet TeV


Fungování Evropské unie

12. 5. 23

Ve čtvrtek 11. května 2023 proběhla v sextě a 2. ročníku beseda o fungování Evropské unie s panem Lukášem Veselým, který působí v Evropské komisi a věnuje se podpoře investic v zemích sousedících s EU. 
Studenti se seznámili s jeho studijní a pracovní kariérou, se systémem stáží v EU, s činností evropských institucí, europoslanců a eurokomisařů. Díky zajímavé životní dráze poznali každodenní život úředníka EU, systém vzdělání a ohodnocení. V závěru se studenti mohli pana Veselého na cokoliv zeptat. Děkujeme za věnovaný čas.
Jana SprengerováŠárka Musilová

Přečíst celý článek


Památník Terezín

8. 5. 23

V pátek 21. dubna jsme vyrazili do Památníku Terezín. Vše se dařilo prakticky od začátku, počasí bylo velmi příjemné a celá cesta tam byla plynulá a bez komplikací. Z autobusu jsme vystoupili kolem deváté a prvním bodem programu byla návštěva Muzea ghetta, které se nachází v budově původní školy, za 2. světové války bylo však využito jako domov pro židovské chlapce.

Expozice v přízemí se skládala z básniček, obrázků a dalších uměleckých děl, které tvořily židovské děti během pobytu v Terezíně. Některé básničky a obrázky ve mně vzbuzovaly silné, ale velmi smutné pocity. Uvědomění si tehdejší reality bylo opět o něco silnější než kdykoli dříve. 

Přečíst celý článek


Beseda s nizozemským velvyslancem Huisingou

5. 5. 23

Dne 25. dubna 2023 zavítal na půdu dobříšského gymnázia velvyslanec Nizozemského království v České republice, pan Daan Feddo Huisinga. Od půl desáté nabídl septimě hodinové ozvláštnění každodenní výuky ve formě poutavého vyprávění o tradicích cyklistiky v nizozemských městech. Na Dobříši strávil pan velvyslanec celý den. Přijal totiž speciální pozvání od starosty Pavla Svobody, pod jehož vedením dobříšská radnice rozjíždí kampaň “Pěšky do školy”. V těchto dnech jsou vždy ráno pro auta zavřené části takzvaných školních ulic, takže mnoho dětí musí hledat jiný způsob, jak se do budovy příslušné vzdělávací instituce dopravit. Pavel Svoboda věří, že také jízdní kolo je ta správná cesta, a proto do města pozval někoho, v jehož zemi je městská cyklistika už po desetiletí vžitou a běžnou záležitostí.

Přečíst celý článek


Můžeš podnikat

2. 5. 23

Ve čtvrtek 27. dubna 2023 proběhla beseda s podnikateli Lukášem Konarovským a Václavem Edlem v rámci výuky ZSV v sextě a 2. ročníku. Beseda je součástí projektu Můžeš podnikat, který se snaží inspirovat a motivovat studenty středních škol ke studiu a k podnikání. V rámci besedy se studenti seznámili s jejich životními příběhy a podnikáním. Studenti se mohli zeptat na cokoliv, co je zajímalo, dozvěděli se mimojiné jak začít s podnikáním, s jakými problémy se oni dva setkali apod. 


Povídání o Japonsku

25. 4. 23

V pátek 31. března 2023 se mohli žáci dobříšského gymnázia těšit z výjimečné návštěvy! Pozvání na besedu přijal Petr Holý. Japanolog, publicista, znalec japonského divadla a také absolvent Gymnázia Karla Čapka! Rodák z Příbrami působil v letech 2006–2013 jako ředitel Českého centra v Tokiu. Organizoval zde celou řadu kulturních událostí, od filmových produkcí přes divadelní a hudební představení, umělecké výstavy nevyjímaje. Nyní v podobné činnosti pokračuje v rámci Českého kulturního salónu Čekogura. V Tokiu také přednáší, publikuje a učí češtinu.

Přečíst celý článek


Srdíčkové dny

10. 4. 23

Ve čtvrtek 30. března 2023 proběhla na Gymnáziu Karla Čapka již podruhé v tomto školním roce sbírka Srdíčkové dny, kterou pořádá společnost Život dětem. Vybrané finanční prostředky pomohou především nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem v České republice, které se ocitnou v obtížné životní situaci a potřebují odbornou pomoc.

Děkujeme všem dárcům a rovněž zúčastněným studentům kvinty a 1. ročníku.


Sedmé místo na dějepisné olympiádě

6. 4. 23

Studenti septimy Jan Herynek, Šimon Janota a Ondřej Snížek se umístili na 7. místě Krajského kola Dějepisné olympiády, která se konala 5. dubna 2023 v pražském hotelu Jalta. Naše škola se dějepisné olympiády účastní pravidelně a letošní výsledek je zatím suverénně nejlepší umístění našich studentů. Soutěže se účastnily tříčlenné týmy z celkem 20 gymnázií Středočeského kraje. Otázky v soutěži sestavila porota složená z renomovaných českých historiků.  Hodinu trvající text byl zaměřen na detailní znalosti moderních evropských dějin po 2. světové válce, a jeho součástí byly náročné otázky z oblasti dějin politiky, mezinárodních vztahů, vojenství, dopravy, kultury, filmu, či sportu. Zároveň také studenti měli za úkol poznat na fotografiích významné postavy poválečné historie. Jsme rádi, že výborným umístěním naši studenti ukázali, že výuce moderních dějin věnujeme na našem gymnáziu nadstandardní pozornost, a to jak v běžných hodinách dějepisu, tak ve specializovaném semináři.

Přečíst celý článek


Lyžařský kurz kvinty a 1. ročníku v Rakousku

3. 4. 23

V jarním termínu 12.-17.3.2023 uspořádal Školní sportovní klub při Gymnáziu Karla Čapka v Dobříši lyžařský kurz pro kvintu a 1. ročník.

Žáci byli rozděleni podle lyžařské výkonnosti do družstev, která byla rozlišena již tradičními barevnými dresy s tlapičkou. Někteří čeští lyžaři nás opět poznávali a sklízeli jsme velký obdiv za organizování kurzu v Rakousku a za nápad s tlapičkou, ve které lidé poznávali Čapkovu Dášeňku.

Letos si s námi trochu zahrávalo počasí, zažili jsme déšť, sněhovou vánici a na závěr jsme za odměnu 2 dny lyžovali v krásném jarním slunném počasí. Vhodným výběrem lyžařského střediska jsme nicméně dětem dopřáli plnohodnotné lyžování. Vždy je pro nás prioritou bezpečné lyžování. Podle aplikace v telefonu jsme s nejlepšími lyžaři ujeli v průměru 35km za den.

Přečíst celý článek


Cesta kolem světa

20. 3. 23

Ve čtvrtek 9. března 2023 se u nás ve škole konal první ze čtyř cestovatelských setkání, která jsou pořádána v rámci oslav 100 let školy. Hosty tentokrát byly absolventka Klára Lachmanová, která má hojné zkušenosti s low-budget cestováním, a paní profesorka Václavíková, která přednášela o své pouti do Santiaga de Compostela.

Klára nám ve své prezentaci s názvem Cestování pro všechny (prezentace k dispozici zde) představila myšlenku toho, že cestování opravdu nemusí mít pouze podobu odpočívání v hotelovém resortu za spoustu peněz, ale že může jít hlavně o příležitost potkat nové lidi a načerpat nové zkušenosti. Také nám dala spoustu tipů na to, jak se dá cestovat levně i během studia. Klára momentálně pracuje jako grafická designérka, takže může cestovat a zároveň pracovat na dálku.

Přečíst celý článek


Animal Farm

16. 3. 23

V úterý 14. března 2023 se letošní druhý ročník vydal v rámci výuky anglického jazyka společně s paní profesorkou Královou a paní Chmelařovou do divadla v pražském Dlabačově na divadelní představení Animal Farm

Dílo je divadelní adaptace knihy britského autora George Orwella. Jedná se o politickou satiru z doby první poloviny dvacátého století, která nastiňuje způsob života v tehdejším Sovětském svazu. Hra byla interpretována  profesionálními herci, kteří byli zároveň rodilými mluvčími. 

Přečíst celý článek


Hokejový turnaj

13. 3. 23

Ve spolupráci s městem Dobříš pořádal klub dobříšského hokeje turnaj místních základních škol.
Za gymnázium nastoupila družstva primy a sekundy a starší kategorii zastupovali žáci tercie a kvarty. Po velmi bojovných výkonech na nás zbyla v obou kategoriích 3. místa. Kluci a dívky bojovali statečně, za což je velmi chválíme.

Kabinet TEV


GYMKCmerch

20. 2. 23

V rámci společenskovědního semináře spouštíme se skupinou spolužáků ze septimy unikátní projekt! Došli jsme názoru, že by se nám líbilo, aby škola dostala vlastní styl a novou tvář. Mnoho tříd si dělá v půlce studia vlastní mikiny, my chceme vytvořit oblečení pro všechny, kteří gymnázium zrovna studují, absolvovali nebo zde nechávají vzdělávat vlastní dítě, popřípadě děti. Chceme, aby design nového merche byl moderní, atraktivní a také cenově dostupný. Projekt zastřešuje škola a nikdo z něj finančně neprofituje, snažíme se dosáhnout co nejlepšího poměru cena/výkon. Chcete si obohatit šatník o moderní kousek, který bude navíc památku na léta strávená na dobříšském gymnáziu? Prohlédněte si náš web!

Štěpán B.


Lyžařský kurz sekundy

15. 2. 23

15. 1. 2023 jsme s mojí třídou přijeli na lyžařský pobyt do Rakouska do malé vesničky Hinterstoder.

Večer jsme zahájili moc dobrou večeří, seznámili jsme se s pobytem na chatě, denním režimem a poté jsme měli volnou zábavu až do večerky.

Každý den po probuzení jsme šli na snídani, která byla ve formě švédských stolů.

Potom nás autobus přepravil do lyžařského střediska Hinterstoder. V letošním roce postavili novou kabinkovou lanovku, která vede rovnou z centrálního parkoviště. Přezuli jsme se do přezkáčů a vyrazili na lanovku, která nás vyvezla až na vrchol, kde nás čekala velká nadílka sněhu.

Přečíst celý článek


Sex a vztahy

27. 1. 23

V pondělí 9. 1. proběhly na Gymnáziu Karla Čapka Dobříš besedy pro třídy kvartu a kvintu. Tyto besedy nesly název „Sex a vztahy“ a měly za účel zvýšit povědomí o problematice sexu, vztahů, sexualního zneužití, obtěžovaní a vytvořit prostředí pro konverzaci na toto téma. 

Nápad na realizaci těchto besed vznikl v rámci projektového řízení semináře SVS septimy a byl financován Radou rodičů a společností  DOOSAN BOBCAT EMEA s.r.o., kterým děkujeme.

Obě dvouhodinové přednášky obsahovaly jak prezentaci lektorky akreditované společnosti MP Education, tak prostor pro samostatnou práci a otázky studentů. V rámci zpětné vazby studenti jednohlasně vyjádřili, že jsou toho názoru, že besedy na podobná témata by měly být součástí výuky a my doufáme že tomu tak v budoucnu bude.

Přečíst celý článek


Beseda o duševních nemocech

27. 1. 23

Ve středu 18. 1. 2023 se v Městské knihovně Dobříš konala beseda o duševních nemocech. Žáci 3. ročníku a septimy (část SVS) se setkali se Studiem 27, které se problematice duševních nemocí a závislostí dlouhodobě věnuje. Žáci si mohli poslechnout příběh Kateřiny Navrátilové a Tomáše Vaňka, kteří se se svou duševní nemocí naučili žít. Tím, že vypráví o svých zkušenostech, pomáhají i ostatním lidem. Po besedě proběhla i diskuze, kdy se žáci mohli zeptat hostů na různé dotazy.

Beseda byla pořádána 3. ročníkem v rámci projektu společenskovědního semináře. Velký dík patří Radě rodičů, společnosti  DOOSAN BOBCAT EMEA s.r.o., Městské knihovně Dobříš a Studiu 27, bez kterých by tato beseda nevznikla. 

Přečíst celý článek


Vítězný turnaj v házené

25. 1. 23

Turnaj v házenéV úterý 24.1.2023 pořádalo SOU Dubno okresní kolo v házené děvčat s účastí 6 družstev. Naší školu reprezentovalo družstvo děvčat z kvinty, septimy, 1., 2. a 4. ročníku. Od začátku si svými jednoznačnými výkony řeklo o finále s pořádajícím týmem, jež ovládla s jednoznačným skóre 7:1

Po dlouhé době se nám podařilo zvítězit ve sportovním turnaji. Děvčatům moc děkujeme.

Kabinet TEV


2. kolo prezidentských voleb

19. 1. 23

Studentské volbyVe čtvrtek 19. ledna uspořádala studentská rada druhé kolo prezidentských voleb. Oprávněnými voliči v této simulaci byli všichni žáci školy starší 15 let. Voleb se zúčastnilo 143 z 217 oprávněných. Z tohoto počtu pouze šest voličů odevzdalo neplatné hlasy. Prezidentem by se na naší škole stal Petr Pavel

 • Petr Pavel 93 % (127 hlasů)
 • Andrej Babiš 7 % (10 hlasů)

Celkové výsledky za celou ČR budou uveřejněny na webových stránkách JSNS.  

Výsledky 1. kola naleznete v samostatném článku.


Francouzský den na Gymnáziu Karla Čapka

12. 1. 23

Stejně jako v minulých letech se naše gymnázium i letos rozhodlo zorganizovat francouzský den. Studenti francouzštiny si opět připravili řadu francouzských specialit, mezi kterými nemohly chybět výborné crêpes, baguettes nebo fromages. První patro školy se proměnilo ve francouzské ulice se stánky a plakáty.

Celá naše škola tak strávila příjemné dopoledne nakupováním a ochutnáváním francouzských dobrot na rušném předměstí Montmartre nebo krátkým posezením v Le café.

Utržené peníze, stejně jako v předešlých letech, škola věnovala na dobrou věc. Tento rok finální částkou 20 400 Kč podpořila organizaci Farní charita Starý Knín. Francouzský den tak udělal radost nejen nám studentům, kteří si ho každoročně moc užíváme, ale i mnoha dalším lidem.

Přečíst celý článek


Dobříšské gymnázium slaví

10. 1. 23

Gymnázium Karla Čapka oslaví v roce 2023 dvě významná jubilea. Na únor připadá výročí 100 let od narození dlouholetého ředitele školy a čestného občana Dobříše pana Miroslava Oliče. V září uplyne 70 let od otevření jedenáctileté střední školy na Dobříši. Ta se po čase transformovala na všeobecně vzdělávací střední školu a následně gymnázium. 

Obě tyto události si připomeneme na několika akcích prolínajících se celým rokem 2023:

 • Úterý 14. února – oslavy 100 let od narození Miroslava Oliče
 • Každý druhý čtvrtek od března do června – cestovatelské přednášky
  • 9. března – Cestování pro všechny, Santiago 
  • 13. dubna – Turecko a Gruzie
  • 11. května – Jižní Amerika
  • 8. června – Bali, Indie
 • Pátek 22. září – studentský koncert v Kulturním domě Dobříš
 • Sobota 23. září 2023 – den otevřených dveří
  • komentované prohlídky budovy gymnázia
  • divadelní představení studentů 
  • setkání bývalých a současných pedagogů a přátel školy
 • Sobota 11. listopadu 2023 – společenský večer s hudbou v Kulturním domě Stará Huť

Srdečně zveme všechny bývalé i současné žáky a přátele školy. 


Workshopy Post Bellum

4. 1. 23

Na podzim roku 2022 proběhlo na Gymnáziu Karla Čapka několik zážitkových workshopů od společnosti Post Bellum, neziskové organizace, která vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků moderních dějin. Pomocí metod dramatické výchovy a zážitkové pedagogiky umožňuje všem zúčastněným prožít si příběh konkrétních postav a skutečných dějinných událostí.

Tyto workshopy, tematicky zaměřené na československé dějiny od 50. let 20. století do roku 1989, byly financovány z grantu Středočeského kraje.

Zde je přehled témat a tříd, ve kterých byl program od společnosti Post Bellum realizován:

Přečíst celý článek