Kronika

Návštěva z Irska a Itálie

22.5.2023

V neděli 16. 4. 2023 nás přijeli navštívit studenti z partnerských škol v Irsku a Itálii. Ubytovali jsme je v našich rodinách a seznámili je s místem, kde žijeme. Někteří si prohlédli Památník Karla Čapka ve Strži, jiní se vypravili na Skalku v Mníšku pod Brdy a do blízkého okolí. Nechybělo ani posezení v oblíbené mníšecké kavárně Malý mnich.

Pondělní program začal v Dobříši. Nejdříve jsme uspořádali ve sportovní hale seznamovací hry (basketbal a volejbal), pak následovala procházka po Dobříši. Prošli jsme se od zámku k rybníku Papež a pokračovali jsme k muzeu, kde jsme mohli zhlédnout expozici věnovanou výrobě rukavic v našem městě. Poslední zastávkou byla kavárna Velbloud, kde jsme, jako správní studenti našeho gymnázia, nabídli zahraniční návštěvě „bombíka“, náš oblíbený dezert. Odpoledne jsme strávili ve škole. Tvořili jsme obrázkový slovník, který je dosud vystavený v budově gymnázia, a recitovali básničky v cizích jazycích. Za dobrou práci jsme obdrželi také ceny.

V úterý na nás čekala procházka Prahou. Tady jsme měli naplánovanou trasu o 10 zastávkách s významnými památkami. Začali jsme na vyhlídce na Opyši, následovala prohlídka Pražského hradu a Katedrály sv. Víta, prošli jsme Hradčanským náměstím a Nerudovou ulicí na Staroměstské náměstí a nakonec jsme se všichni sešli na Václavském náměstí. Tady jsme poradili studentům, jaké suvenýry mají koupit, a vzájemně jsme si prohlédli fotky ze zastávek. Cestou domů jsme zažili i nádech večerní Prahy.

Ve středu ráno jsme se s těžkým srdcem rozloučili s irskými studenty, ale s Italy jsme pokračovali dál. Na seznamu byla vesnička Počepice. V Počepicích se už skoro 35 let vyrábí tradiční medový perník. Zaměstnanci nám ukázali, jak takový zázrak správně upéct a nazdobit, dokonce jsme si to mohli sami vyzkoušet. V areálu jsme se po obědě zabavili minigolfem. Poslední zastávkou byla Příbram, kde naši hosté mohli obdivovat Svatou Horu. I Češi se zde dozvěděli něco nového.

Čtvrtek byl věnován Koněpruským jeskyním, kde nás provázel vtipný průvodce. Po prohlídce jsme se přemístili autobusem pod hrad Karlštejn. Zdolali jsme kopec a naobědvali se v jedné z místních restaurací.

Týden rychle uběhl a v pátek ráno nás opustili i Italové. Návštěvu jsme si velmi užili a doufáme, že se líbila také zahraničním studentům.

K. Bílková, E. Turek, kvinta

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: výměna Irsko Itálie partnerské školy Praha